czwartek, 22 grudnia 2011

Nowa siła w Ameryce Południowej - Wenezuela

Wenezuela do tej pory była kompletnym kopciuszkiem Ameryki Południowej. Reprezentacja tego kraju jako jedyna na kontynencie nie zagrała jeszcze na Mundialu. Przez długi okres królował tam baseball, jednak piłka nożna od kilku lat zaczyna wydostawać się z dna. W 2007 Wenezuela zorganizowała po raz pierwszy Copa America, na ten turniej organizatorzy przygotowali 9 stadionów o pojemności od 20 do 50 tys. widzów. Także po raz pierwszy reprezentacja wyszła z grupy, odpadła w ćwierćfinale z Urugwajem.
Największy sukces osiągnęła jednak w tym roku. Zespół Cesara Fariasa zajął czwarte miejsce, chociaż i tak wydaje się ono niedosytem. Nic nieznaczący kopciuszek zaczął się liczyć w stawce. Na mecze reprezentacji chodzi coraz więcej kibiców, podobnie jest z meczami ligowymi. Wenezuela eliminacje do mundialu w 2014 roku, który odbędzie się w sąsiedniej Brazylii rozpoczęła w niezłym stylu. W czterech meczach zdobyła 7 punktów i do czerwca 2012 będzie zajmowała 3 miejsce. U siebie wygrała z Argentyną i Boliwią, na wyjazdach zremisowała z Kolumbią i przegrała w Ekwadorze. Walka o awans na MŚ zapowiada się bardzo zacięta, gdyż w eliminacjach nie gra drużyna Brazylii, dzięki temu że jest ona organizatorem mistrzostw dodatkowy zespół z kontynentu będzie miał możliwość zagrania w turnieju. Kibice w Wenezueli liczą na pierwszy awans zespołu na Mistrzostwa Świata, co przesunie ich w futbolowej hierarchii. Na meczach reprezentacji pojawia się konfetti, serpentyny, pirotechnika, kibice przygotowali także wielką flagę - sektorówkę. Oto ona na meczu z Boliwią:


Na meczach ligowych rozwinął się ruch barras bravas. Jest coraz więcej opraw typowo latynoskich z pirotechniką, balonami, flagami, konfetti, serpentynami. Dochodzi także coraz częściej do bijatyk między fanami na stadionie i poza nim. Do najlepszych ekip zaliczają się Avalancha Sur - kibice Deportivo Tachira, Los Demonios Rojos - Caracas FC, Tribu Guerrera - Trujillanos FC. Te dwa pierwsze kluby są najbardziej utytułowanymi w Wenezueli, Caracas mistrzem było 11 razy, zaś Deportivo Tachira 7. Inne znaczące ekipy to La Impertinente - Deportivo Anzoategui, La Burra Brava - Zamora FC, Los Vikingos - Aragua FC, Huracan Roji-Negro - Deportivo Lara, Los Saltamontes - Infierno Akademico - Estudiantes Merida, La Mafia Roja - Union Lara, Granadictos - Carabobo FC. Klimat wenezuelskich stadionów można zobaczyć na filmiku:

 
Kibice Carabobo FC:


Kibice Caracas FC:


Kibice Aragua FC:


Walki kibiców Deportivo Lara i Zamora FC z września tego roku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz